top of page

Saháš si na prsa???

...doufám, že ano! A pokud ne a nevíš jak, zkus začít takto ...
VYŠETŘUJ 1x měsíčně, ideálně po skončení menstruace a ještě před ovulací.


I. vyšetři POHLEDEM


a) CELKOVÝ VZHLED před zrcadlem - nejprve s rukama dolů a pak nahoru...pozoruješ nějakou změnu od minule?


b) DETAILY - tvar prsu a bradavky, velikost, výtok z bradavky a chararkter kůže


II. pokračuj vyšetřením POHMATEM


a) vyšetřuj třemi prsty, krouživými pohyby, nejprve povrchově, potom do hloubky.. a vyšetřuj i směrem do podpaží a nahoru ke klíční kosti.


b) levou ruku máš na vyšetření vpravo, pravou na vyšetření vlevo


A za měsíc znovu!


 

Jak mám při samovyšetření rozeznat, co tam patří a co ne..???

I. mléčná žláza se během cyklu mění, vyšetřuj tedy nejlépe až po skončení menstruace (pokud máš cyklus, pokud ho nemáš, tak kdykoliv)


II. vyšetřuj se pravidelně, abys svoje tělo znala a lépe tak také rozpoznala případnou změnu


III. mléčná žláza se pohmatově podobá pytlíčku naplněnému mléčnou rýží - hmatat tedy něco jako zrnka rýže pod povrchem je normální. Kost poznáš tak, že je tvrdá a nepohyblivá, svalovina je pohyblivá a stahuje se při pohybu.


IV. všímej si případného výtoku z bradavky, vtažené kůže, změny tvaru/velikosti/zabarvení prsu i bradavky


V. ne každá změna v "rýži" hned nutně znamená rakovinu


VI. pokud si nejsi jistá, požádej o vyšetření od partnera (zná většinou tvoje prsa taky dobře) a pomoc nebo radu svého lékaře!


 

Co pro sebe mohu v rámci prevence ještě udělat?


Primární prevence může znamenat pro každou ženu něco maličko jinak, ale všeobecně jde v rámci životního stylu a návyků zejména o:

I) kvalitní VÝŽIVU (včetně mikrovýživy), případně personalizovanou suplementaci


Strava a potraviny jako příčina rozvoje onkologického onemocnění stojí podle výzkumů až za 30% případů. Mezi dva klíčové faktory v tomto procesu patří oxidace a zánět, které jsou do jisté míry fyziologickou součástí metabolismu, ale moc důležité je tady zase slovo MÍRA. Výživa u onkologicky nemocných je specifická disciplína, ale v rámci všeobecné prevence řekněme, že strava by měla být co nejvíce přirozená (tedy co nejméně průmyslově zpracovaná), výživná, sezónní a protizánětlivá.


II) podporu DETOXIFIKAČNÍCH MECHANISMŮ

...a pozor!!! zde nemám na mysli jíst a pít cokoliv a pak se hlava nehlava vrhnout do týdenního půstu o celerové šťávě nebo instantním prášku. Zde myslím pravidelnou a preventivní podporu a péči o naše detoxifikační orgány, zejména o cytochromové cesty P450 - STAČÍ MÍT TEDY KŮŽI, JÁTRA, LYMFU, LEDVINY...a o ně se starat.


III) zaměření se na PSYCHICKÝ a EMOČNÍ stav


..a to není žádné ezo, prosím.. emoce jsou skutečné neurobiochemické děje v těle a filozofie mind-body connection je stará jako medicína sama. U žen je toto propojení ještě citlivější, ženy somatizují mnohem snadněji. Možná i proto, že u žen také mnohem častěji nacházíme zvyk "zatnout zuby a zabrat". Jenže ženské tělo nejede na kontinuální přísun testosteronu (a energie a výkonu) a tak tento zvyk nemá moc šanci na dlouhodobý úspěch. Ženy zvyklé podávat výkony mají silně vyjádřeny emoce selhání a to v překladu znamená neurobiochemickou reakci v těle, která vede (mimojiné) i ke snížení imunity.


IV) PŘIROZENÝ POHYB


Strnulost schouleného těla před počítačem, skloněný krk a útisk štítné žlázy, stažené pánevní dno 8 hodin každý den zdraví rozhodně nepřidává. Vše se propisuje do uvolnění/napětí svalů a vedení fasciemi, dýchání se stává mělčí, nastává chronicky nižší saturace kyslíkem, rozvíjí se změna metabolismu, od určitého stavu již nevratná. Vždyť se zamyslete, kolikrát máme třeba jen samotné ruce během dne zdvižené nahoru - a to vše souvisí s lymfatickou drenáží horní poloviny těla.


V) PRÁCE SE STRESEM


Stres má několik podob a může být i zdravý, ale pokud jde o stres typu "permanentní podprahové napětí", o zdraví prospěšnosti nelze hovořit. S tímto stresem se mění řada struktur v těle, držení těle, napětí čelistních kloubů a mimických svalů, pánevního dna...Naučte se se stresem tančit, třeba tím, že budete více v těle a méně v hlavě (mimochodem samotný tanec je pro ženy skvělou pohybovou aktivitou!)


VI) SPÁNEK


Spánek tvoří třetinu našeho života, nepodceňujte jeho sílu! Kvalita spánku je řízena dvěma systémy - homeostatickým a cirkadiánním. A oba systémy můžeme vědomě ovlivňovat - přirozeným pohybem, množstvím a načasováním kofeinu, respektováním cyklů světla a tmy, pobytem na přirozeném světle. Jednoduché a geniální! A vysoce efektivní, bohužel však dnes hodně podceňované...A na závěr jedna rada k nezaplacení - buďte více uvolnění a popusťte uzdu emocím, i těm, které ženy často vnímají jako jim nedůstojné - jako například vztek! Protože i emoce, které nestrávíme a "dusíme" v sobě, se propisují do fyziologie a patologie těla...

114 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page